İstanbul’un akciğerleri Belgrad ormanında neler oluyor?

İstanbul’un akciğerleri olarak bilinen şehrin kuzeyindeki Belgrad ormanıyla ilgili kaygı verici bir gelişme yaşandı. Ormanın içinden geçecek olan demiryolu hattı ihalesi öncesi ormandaki bazı ağaçların kesilmek üzere işaretlendiği ortaya çıktı. Toplu taşıma ve turistik gezi için yapılacağı iddia edilen 25 kilometrelik demiryolu hattı, Haliç-Kemerburgaz-Dekovil arasında olacak.

Habertürk’ten Nagihan Alan’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, ağaçların kesilmeyeceğini, ‘bazılarının yerlerinden sökülerek başka bölgeye taşınacağını’ söyledi. Yapılan işlemden habersiz olduklarını belirten yetkili şunları kaydetti: “Proje kapsamında ağaç kesimi yapılmayacak ancak raylı sistem güzergâhındaki ağaçlarda uygun bir yere taşıma işlemi yapılabilir fakat işaretlemeler tarafımızdan yapılmadı.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi Meclis Üyesi S. Tarık Balyalı ile CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, “Ormanlık alandaki hattı sınırlar gibi çevreleyen tel örgüler neden var?” diye sorarak proje hakkında belediyeden detaylı bilgi istedi.

‘BELGRAD ORMANININ ÖLÜM FERMANI’

Kuzey Ormanları Savunması, Dekovil hattı planına tepki göstererek kampanya başlattı. Projeyle inşaat sermayesinin rant sağlayacağını ifade eden inisiyatif, şu açıklamayı yaptı: “Haliç’ten başlayarak Cendere deresi boyunca ilerleyerek Kemerburgaz’a kadar uzanan, buradan da ormana hançer gibi saplanan Dekovil tren hattıyla adeta beton bir vadi haline getirilmekte olan Cendere’nin, Kemerburgaz’a kadar rant cenneti haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Amaç, Kuzey Ormanları’nın tertemiz nefesini şehre ulaştıran en büyük soluk borusunun inşaat sermayesi tarafından kesilmesidir” İnisiyatif, planlanan hattın ‘çılgın bir proje’ olduğunu söyleyerek ormanın ‘idam fermanı’ anlamına geldiğini belirtti.

İstanbul’daki Belgrad ormanında bazı ağaçların kırmızı boyayla işarelendiği ortaya çıktı.

OGM: İŞARETLİ AĞAÇLAR KESİLMEYECEK

Belgrad ormanında kırmızıyla ilşaretlenen ağaçlarla ilgili Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bir açıklama yaptı. İşaretli ağaçların kesilmeyeceği ve işaretlemelerin müdürlük tarafından koruma amaçlı yapıldığı belirtilen açıklama şöyle: “Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğünce 2016 Yılı Doğal Gençleştirme programında bulunan habere konu olan sahada yapılan işaretleme, ağaçların bol tohum tutması ve idare süresinin sonuna kadar meşcerede kalacak ve meşcere artımını üzerinde toplayacak, iyi bir büyüme gösteren, simetrik bir tepeye sahip, herhangi bir yara veya kusur göstermeyen, doğal dal budanması sonucunda ince dallı, düzgün, silindirik ve kaliteli gövdeye sahip olduğu için bu ağaçlar korunmak amacıyla işaretlenmiştir.

Ayrıca bu sahadaki bazı ağaçlarda Orman Amenajman planlarının uygulanmasına ait usul ve esaslar tebliği doğrultusunda hazırlanan Orman Amenajman haritalarındaki bölmesınır numaralarının tanımı amacıyla arazi üzerindeki işaretlenmesi yapılmıştır. Yapılan İşaretlemelerin haberin içeriğiyle ilgisi olmayıp, işaretli ağaçların kesilmesi söz konusu değildir.” AVRASYANEWS

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here