KKTC’de Yeniden Doğuş Partisi rüzgarı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren siyasi partilerden Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Mehmetçik’te toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya YDP İskele İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve örgüt başkanları da katıldı. Bölge sorunlarının dile getirildiği toplantıda, parti yönetiminin sorunları her platformda dile getirmesi ve seçim programında yer verilmesi istendi.

YDP’den verilen bilgiye göre, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan YDP İskele İlçe Başkanı İsmet İlkan, bölgede yaşayan insanların açlık sınırı altında bir yaşam sürdürdüğünü vurguladı. Yüzlerce ailenin devletin sosyal yardımıyla geçindiğini, işsizliğin hat safhaya ulaştığını ve çiftçiyle hayvancının kan ağladığını savunan İlkan, siyasilerin bölgeyi sadece seçimden seçime hatırladığını savundu.

‘SEÇİMLERE HAZIRIZ’

Milliyet gazetesinin haberine göre YDP Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu da, bölgede teşkilatlanmanın neredeyse bittiğini söyledi. Zaroğlu, “Şu anda seçimler olsa en hazır parti YDP’dir. YDP’yi, yelkenlerini dış güçlerin şişirdiği Halkın Partisi ile karıştırmasınlar. Bölge halkı alternatifi olmadığı için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kudret Özersay’a oy vermişti. Şimdi alternatif var. YDP’nin diğer partilerden farkı Milli olmasıdır. Gücünü dış güçlerden değil halkından almasıdır” ifadelerini kullandı. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, kimsenin geçmişte hangi partide görev yaptığına bakmadıklarını, herkese “siyasi sicil affı” çıkardıklarını ifade etti.

‘1992’DE SÖNDÜRÜLEN MEŞALEYİ TEKRAR YAKMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK’

Erhan Arıklı, “Şu anda oturduğumuz protokol masasında bile geçmiş dönemde UBP, DP, CTP ve TDP’de görev yapan arkadaşlar var. 1992’de söndürülen meşaleyi tekrar yakmak için bir araya geldik. Biz Yeni Doğuş Partisi’nin devamıyız. Geçmişte Yeni Doğuş Partisi hangi gerekçelerle kurulmuşsa o gerekçeler, o sorunlar artarak aynen devam ediyor” dedi. Türkiye kökenli vatandaşları devlet yönetimine layık görmeyenlerin YDP iktidarına hazır olmasını isteyen Arıklı, “Zamanı geldi. Artık bu ülkeyi birlikte yöneteceğiz. Biz, bize lütfedilene razı olmayacağız. Hakkımız ne ise ona talibiz” ifadesini kullandı.

ERHAN ARIKLI KİMDİR?

Erhan Arıklı, 1962 yılında Kars’ın Ardahan ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kars’ta tamamlayan Arıklı 1975 yılında ailesi ile birlikte Kıbrıs’a yerleşti ve ortaöğrenimini burada tamamladı. 1985 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Daha sonra aynı alanda yüksek lisans yaptı. Üniversiteden sonra bir süre aile şirketinde yöneticilik yapan Arıklı, 1997 yılında Uluslararası Girne Amerikan Üniversitesi İşletme Bölümü’nde “KKTC’de küçük ölçekli işyerlerinin İşletmeleri” tezi ile ikinci yüksek lisansını tamamladı.

Arıklı, 1999 yılında Azerbaycan Beynelhalk Üniversitesi’nde ise “Osmanlı Döneminde Azerbaycan’ın iktisadi Yapısı” konulu üçüncü yüksek lisans çalışmasını yaptı. 1991 yılından itibaren KKTC’nin yurt dışında tanıtılması için çalışmalar yapan Arıklı, 34 Türk devlet ve topluluğunda 100’ün üstünde konferans verdi. Arıklı, Türk Tarihi ve Türk Kültürü ile ilgili çalışmalarından dolayı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile taltif edildi. Arıklı, 2005 yılında Azerbaycan İlimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nde doktora yaptı.

Arıklı, 2005 yılında KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’ın özel temsilcisi sıfatı ile Azerbaycan’da görevlendirilerek KKTC’den Azerbaycan’a doğrudan uçuşların gerçekleşmesini sağladı. Daha sonra çalışmalarını Orta Asya ya kaydıran Arıklı, Serdar Denktaş tarafından KKTC’nin Orta Asya Temsilciliği görevine atandı. Burada görev yaparken ilmi çalışmalarına da devam eden Arıklı, “Yaşayan Türk Halkları ve Tarihleri” ve “Türk Halkları Kültür Tarihi” isimli iki kitap yazdı.

Arıklı’nın temsilcilik yaptığı süre içerisinde Kırgızistan’da yaptığı çalışmalar neticesinde Kırgızistan, KKTC’nin Türkiye’den sonra en iyi ilişkileri sahip olduğu ülke haline geldi. Kırgızistan’daki resmi görevinin bitimine müteakip Kırgızistan Devlet Arabayev Üniversitesi’nde Profesör kadrosuna atanan Arıklı, burada Türkoloji Bölümü’nü kurdu ve Teoloji Fakültesi’nde dersler verdi. KKTC de ve Türkiye’de çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı da yapan Arıklı, Kıbrıs’ta kurulan Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) Genel Başkanı oldu. Arıklı evli ve 3 çocuk babasıdır. AVRASYANEWS

 

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here