Rusya, Kırgızistan’daki askeri gücüne güç katıyor

Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kaybettiği Orta Asya topraklarındaki varlığını sürdürmeye devam ediyor. Özellikle askeri üsler konusunda en büyük rakibi ABD’ye bu bölgede büyük üstünlük sağladı. Rusya’nın Orta Asya’daki en büyük askeri gücü Kırgızistan topraklarında yer alıyor. Rusya ile Kırgızistan arasında 2012’de yapılan askeri anlaşma göre ise Kırgızistan topraklarında bulunan Rusya’ya ait askeri tesisler birleştirilecek.

Rusya’nın Kırgızista’da Kant askeri hava üssünün yanı sıra Isık Göl bölgesine bağlı Koy Sarı ve Kara Bulun mevkilerindeki poligon, Çaldırbar’daki iletişim merkezi ve Maylı Suu’daki sismoloji araştıma merkezi bulunuyor. İki ülke arasında 2012’de yapılan anlaşma gereği Rusya bu yerleri birleşik askeri üss haline getirecekti. Anlaşma 4 yılın ardından dün itibariyle yürürlüğe girdi. Rusya hükümetinden yapılan açıklamada, “Kırgızistan topraklarında konuşlu Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı askeri birimler, anlaşmanın yürürlük tarihinden itibaren birleşik askeri üsse dönüştürülmüştür.” denildi. 15 yıllığına yapılan anlaşma otomatik olarak 5 yıl daha uzayacak. Eğer taraflardan biri anlaşmanın uzamasını istemez ise önceden diğerine haber verecek.

Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te 2001 yılından beri bulunan ABD askeri hava üssü, Temmuz 2014’te boşaltıldı.

BİŞKEK’TEKİ ABD HAVA ÜSSÜ 2014’TE KAPANDI

Kırgızistan’da Rus askeri üssünün yanı sıra ABD’ye ait bir askeri hava üssü de bulunuyordu. ABD’de 11 Eylül 2001’de düzenlenen terör saldırısının ardından ABD, Afganistan’da El Kaide’ye karşı kullanılmak üzere Kırgızistan’dan askeri üss için yer talep etti. Kırgız tarafı da ABD’nin bu talebini kabul ederek Başkent Bişkek’teki Manas Havaalanı’nın hemen yanında ABD askeri hava üssünün kurulmasına izin verdi. 2001’den 2014’e kadar Bişkek’te kalan ABD hava üssü, Kırgız tarafının isteği üzerine Temmuz 2014 itibariyle faaliyetlerine son verdi. ABD üssünde düzenlenen törende, ABD’li yetkililer üssün sembolik anahtarı ile 30 milyon dolar değerinde araç ve teçhizatı Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etmişti. AVRASYANEWS

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here