2017 Üniversiteler Kış Olimpiyatları Kazakistan’da başladı

Kazakistan’ın uzun zamandır hazırlandığı ve 10 gün sürecek olan 2017 Üniversiteler Kış Olimpiyatları meşalesi ülkenin finans ve kültür başkenti Almatı’da yakıldı.

Stephaber internet sitesinden yer alan habere göre 12 bin kişilik Almatı Arena kapalı spor salonunda yapılan resmi açılış törenine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Almatı şehir valisi Baurcan Baybek, sporcular ve ziyaretçiler katıldı. 57 ülkeden 2 binden fazla sporcunun yarışacağı 2017 Üniversiteler Kış Olimpiyatları Almatı’daki 8 farklı spor tesisinde yapılacak. Açılışta dünyanın farklı ülkelerinden gelen sporcular alkışlarla karşılanırken, gece konserler ve dans gösterileri ile renkli görüntülere sahne oldu.

NAZARBAYEV: ‘HOŞGÖRÜYÜ DÜNYAYA YAYMAK İSTİYORUZ’

Gecede sporculara ve davetlilere hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, yarışacak bütün sporculara başarılar diledi. 25 yıllık bağımsızlık sürecinde Kazakistan’ın hoşgörü ve kalkınma formülünü bütün dünyaya ulaştırmak istediklerinin altını çizen Nazarbayev, hazırlık sürecinde destek veren herkese teşekkür etti. Nazarbayev ayrıca 10 gün boyunca devam edecek organizasyonun yaklaşık 80 ülkede 50’ye yakın televizyon kanalı aracılığı ile bir milyar seyirci kitlesine ulaştırılacağını vurguladı.

TÜRKİYE’Yİ 20 SPORCU TEMSİL EDECEK

12 spor dalında toplamda 85 madalya için yarışacak olimpiyatta Kazakistan’ı 12 spor dalında 171 sporcu temsil edecek. Türkiye’yi ise 6 kategoride 14’ü erkek 20 milli sporcu temsil edecek. AVRASYANEWS

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here