Eşinin terk ettiği engelli baba çanta dikerek 3 çocuğuna bakıyor

Kırgızistan’ın Narın bölgesine bağlı Atbaşı şehrinde yaşayan Rahatbek Üsönkocoyev, eşi kendisini terkedince 3 çocuğuyla birlikte hayat mücadelesi veriyor. Çocukları için hayata sımsıkı tutunduğunu belirten engelli baba çanta dikerek evin geçimini sağladığını söylüyor. Narınlı engelli baba Rahatbek Üsönkovoyev, diktiği çantaların 15 bin Som’a kadar alıcısının olduğunu dile getiriyor.

Engelli baba Rahatbek Üsönkocoyev, hayat hikayesini şöyle anlatıyor; “Ahırdaki hayvanlara yem verirken ayağım kayınca yere düştüm. Bir daha da ayağa kalkamadım. İki yıl sonra da eşim beni terk etti. 3 çocuğumla baş başa kaldım. Çocuklarımın geleceği için yaşamam gerektiğini düşünerek hayata sımsıkı sarıldım. İlk olarak kamçı ve yay yapıp satmaya başladım. Onlardan kazandığım para ancak yememize yetiyordu. Daha sonra deriden çanta dikmeye başladım. Yattığım yerde onlarca çanta diktim. Ama bir sorun vardı. Diktiğim çantaları kimse almıyordu. Komşum ilçede festival olduğunu ve çantalarımı orada satabileceğimi söyledi. Komşumun da yardımıyla çantalarım için festivalde bir stand kiraladık. Ondan sonra diktiğim çantalar tanındı ve ben çantalarımı satmaya başladım. Şimdilerde bir çantadan 10 bin Som kazandığım da oluyor 15 bin Som da.”

Rahatbek Üsönkocoyev

DEVLET BAŞKANINDAN ‘DANK’ MADALYASI ALDI

Eşi kendisini terkettikten sonra çanta dikerek 3 çocuğuna bakan Narınlı engelli baba Rahatbek Üsönkocoyev, Devlet Başkanı Almazbek Atambayev tarafından Dank (Şan) madalyasına layık görüldü. Kırgızistan’da Dank madalyası ülke için önemli balarılar elde eden kişilere veriliyor. AVRASYANEWS

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here