Hidrosefali hastası Kırgız bebek tedavi için yardım bekliyor

Kafası sürekli büyüyen Kırgızistan’ın Talas şehirinde yaşayan 3 yaşındaki Rahmanberdi, devletten ve hayırseverlerden yardım bekliyor. Rahmanberdi doğuştan hidrosefali hastası. Ameliyat olmazsa hayatını kaybetme riski bulunuyor. Çaresiz kalan baba Almazbek Rısbayev oğlunu hocaya dahi götürdüğünü belirtiyor.

Talas’ın Karasu köyünde yaşayan baba Almazbek Rısbayev, oğlunun gözlerinin önünde eriyip gitmesine dayanamadığını belirtiyor. Maddi durumu yerinde olmadığı için oğlunu büyük hastanelere götürememiş. Rısbayev, ailesiyle birlikte çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Akşamları ise taksi şoförlüğü yapıyor. Babanın verdiği bilgilere göre minik Rahmanberdi, hastalığı nedeniyle konuşamıyor. Yemeği ise zorukla yiyebiliyor.

Minik Rahmanberdi’ye yardım etmek isteyen hayırseverler, 0702493230 numaralı telefondan baba Almazbek Rısbayev’e ulaşabilirler.

HİDROSEFALİ NEDİR?

Hidrosefali, “beyinde su toplanması” olarak da bilinen, beyin ventriküllerinde ve boşluklarında normalin üzerinde BOS (Beyin Omurilik Sıvısı, Serebrospinal Sıvı) birikmesi durumu olarak biliniyor. Bu durum kafatasının içindeki kafa boşluğunda basıncın artmasına ve kafanın artan ölçüde büyümesine, kasılmalara ve zihinsel engelli olma sonuçlarına yol açabiliyor. Bu terim hidro (su) ve sefali (kafa) terimlerinden türemiştir. AVRASYANEWS

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here